Neštěstí v Příbramských dolech 31.5.1892

Při vyhledávání příbuzných v různých matrikách, konkrétně při dohledávání záznamu o křtu Bohumila Herolda v matrice pro Březové Hory, narazil jsem na zajímavou informaci o důlním neštěstí, ke kterému došlo dne 31.5.1892 v příbramských dolech. Konkrétně se jednalo o důlní požár na dole Marie při kterém přišlo o život 319 osob, čímž se tato nehoda stala nejtragičtějším důlním neštěstím u nás od roku 1850 až doposud. A právě tři z těchto horníků žili na Březových Horách, v jejichž matrikách jsem narazil nejenom na záznam o jejich pohřbu, ale i na záznamy o narození jejich celkem čtyřech dětí, ke kterým došlo ve všech případech do jednoho měsíce po tomto neštěstí. Čili jedná se o tzv. pohrobky latinsky posthumus.
   Konkrétně Josefu Procházkovi se narodila dcera Josefa, u jejíhož záznamu o křtu je později připsána poznámka, že byla dne 1.5.1911 oddána u sv. Haštala v Praze s Josefem Horou.
   Janu Horálkovi se narodil syn Antonín Jan, který ale záhy 17.7.1892 umírá.
   A jako poslední se 23.6.1892 narodila Janu Vainerovi dvojčata z nichž Antonín umírá taktéž záhy 2.7.1892 a u Aloise je později dodána poznámka, že byl dne 24.11.1917 oddán na Březových Horách s Marií Hlaváčovou
   Na závěr už jen upozornění, že v době neštěstí pracoval Bohumilův otec František Herold jako horník či horní tesař právě na některém z příbramských dolů.